Dan planeta Zemlje učenici 4.,5.i 6.r MŠ Budaševo, u pratnji učiteljica Štefice Lipovac Lacković, Gabrijele Perhat Trepša i Martine Alapić Breyer, obilježili su posjetom Edukacijsko-posjetiteljskom centru u Čigoću. Učenici su pratili pričaonicu Žirko, predavanje o Lonjskom polju i Čigoću, te flori i fauni PPLP, kao i o zaštiti prirode i okoliša, pod vodstvom djelatnika ustanove i županijskom pročelnicom za poljoprivredu, ruralni razvoj i zaštitu okoliša i prirode Anite Sinjeri Ibrišević.
Sudjelovali su u sadnji klona hrasta lužnjaka Juliusa (spomenika prirode iz Siska, koji je bio živ do 2014.g). Nakon edukativnog dijela, prisutni su se opustili uz prigodnu okrepu, boravak i igre na svježem zraku, te se puni dojmova vratili svojim kućama.
Također su i učenici od 1. do 4. razreda PŠ Svinjičko i PŠ Gušće, Dan planeta Zemlja proživjeli kroz posjet PP Lonjsko polje i Edukacijsko-posjetiteljskom centru Čigoč. Kroz razgovor, prigodnu priču i radionice koje su nama organizirali iz Nature SMŽ, učenici su još jednom osvijestili važnost brige o našem planetu – biljkama i životinjama. Sloganom koji nas je pratio kroz cijeli posjet „Naša snaga, naša planeta“, zajedničkim snagama, ljubavlju prema prirodi i uz veliko veselje posadili smo novo/staro stablo hrasta – ŽIRKA. Uz divljenje i zanimanje kako će ono rasti i razvijati se kao i mi sami.
Na ovaj važan Dan ostaje posebna uspomena i spoznaja kako će Žirko rasti i u svojoj krošnji čuvati tajne i smijeh mnoge dječice koja će ga doći posjećivati.
Izvor: Nataša Knežević, učiteljica prirode i biologije; Marija Pongrašić, Jasna Kovačić i Slavica Krznarević, učiteljice razredne nastave; Fotografije: Gabrijela Perhat Trepša, učiteljica engleskog jezika








